za drajtularje....
za drajtularje....
11. december 2012. 23:20
11. december 2012. 23:20
http://www.gore-ljudje.net/novosti/85829/
Ne govorim o konkretnem primeru, ampak na splošno.
To, o tulanju v sicer 'letnih' smereh je tema, o kateri bi lahko kar nekaj časa debatirali. V naši lepi deželici, kjer vsi radi plezamo, je na žalost tudi tako, da vsak od nas tako zelo močno verjame v svoj prav, da prepogosto vidimo samo svoj pogled na neko stvar in najraje vse razumemo tako, kot je za nas v tistem trenutku najbolj ugodno, oziroma ne kažemo nekega širšega razumevanja za alternativne poglede na stvari.
Debate o zimskem tulanju, oziroma plezanju z orodji v klasikah imajo že kar nekaj zgodovine, dileme na temo odlomljenih ključnih oprimkov itd., pa so vsekakor nekaj, kjer nikoli ne bomo prišli do enoličnih zaključkov.
Da pa ne bomo odkrivali tople vode, brez da bi pogledali okoli sebe, se morda vseeno velja ozreti do britancev, ki imajo s strogo etiko kar nekaj izkušenj, po mojem mnenju se etike držijo precej dlje kot pri nas, ko smo glasni točno do takrat, ko se nam začnejo tresti jajca. Tudi na to temo je bilo napisanega že veliko, prav hecno je, kako tudi največji zagovorniki prestopijo lastna načela, ko jim to zapaše.
No, pa da ne bom predolgo nakladal: V angliji/škotskem, skratka v tej omenjeni deželi etičnega plezanja, pač velja, da se smeri lahko tula takrat, ko so za to primerne razmere. Seveda to ne velja v plezališčih in verjetno še kje, poanta pa je pač v tem, da se pleza v stilu, primernem razmeram. Nedolgo tega, je bila tam preplezana nova smer (žal ne najdem linka), ko so bile razmere po mnenju javnosti še preveč 'letne'. Ker naj bi bilo to etično sporno, sta prva plezalca smer ponovila še v popolnoma zimskih razmerah.
Skratka? V GB pač velja, da se v smereh tulat sme takrat, ko so za to primerne razmere, se pa sicer tudi tam pojavljajo polemike o tulanju tipično letnih smeri.
Nekaj sem že napisal kot komentar na orignalno objavo na zgoraj navedenem naslovu.
Nekaj se mi zdi debata o odlomljenem klučnem oprimku in sedaj nekdo ne more čez ker grifa ni. Nekaj drugega se mi pa zdi, da so smeri \"spraskane\" ker so plezane v preveč kopnih razmerah ali pa smer sploh nikoli nima tipičnih zimskih razmer. In potem so tu še dodatna vprašanja koliko neke kritične mase obiskovalcev lahko prenese nek kraj preden se začne dogajat bolj očitna \"škoda\".
Mene je omenjena težava najbolj zbodla v oči letos ko se po neki soteski sprehajal in je bilo polno raz od derez. In sem se spraševal koliko časa traja da ti sledovi izginejo (če sploh izginejo)
Kar je glavna poanta te debate pa je, kaj lahko JAZ naredim zato da bo tega manj. Ne to, da bi kazal na nekoga kaj dela. Štos je v tem, da sami začnemo promovirat in udejanjat višja okoljevarsvena in estetska načela.
Kaj bi pa to pomenilo v praksi?
1. Plezam z občutkom, pazim kam postavljam noge, ne praskam z drezami po skali tja v en dan. Tudi tehnika plezanja bo potem lepša in bolj učinkovita pomoje.
2. Hodim po snegu/ledu ne pa skalah kolikor se le da.
3. Čeprav je zima in mraz, se vseeno preobujem v plezalke, če je pred mano, evidentno skalni raztežaj. Konec koncev si moramo priznati da je ledno plezanje neke vrste, ali pa vsaj delno, tehničarjenje. Še toliko bolj če cepin zabijemo v skalno razpoko. To počnemo tudi s klini a tendiramo k temu da plezamo prosto.
4. Ne hodim v smeri, kjer je vsak dan 5 navez, kjer je že okolje precej obremenjeno, pa še raziskovalnega duha je manj. To bo predvsem aktualno sedaj, ko se bodo naredile zimske razmere in bo en objavil, da je recimo Teranova narejena, in potem bo cela alpinitična raja rinla tja.
No tako, upam, da nisem zapametoval preveč.